PROWADZENIE SAMOCHODU POD WPŁYWEM ALKOHOLU - UNIEWINNIENIE

PROWADZENIE SAMOCHODU POD WPŁYWEM ALKOHOLU - UNIEWINNIENIE

Czy każdy wynik pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu kierowcy samochodu, przekraczający 0,2 ‰  = 0,1 mg/l świadczy o popełnieniu wykroczenia bądź przestępstwa?

Na wstępie należy podkreślić, że prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu jest karalne, a zarazem stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia kierującego, pasażerów i osób trzecich.

W prowadzonej sprawie, klient został zatrzymany w związku z prowadzeniem auta pod wpływem alkoholu. O tym fakcie świadczyły rzekomo wyniki pomiarów stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu, które wskazywały, że doszło do przekroczenia dopuszczalnych norm. Należałoby przyjąć, że sprawa jest z góry przegrana, a klient poniesie surową odpowiedzialność karną za swoje zachowanie.

Jednakże wnikliwa analiza zgromadzonych dowodów w sprawie, tj. wyników pomiarów stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu, świadectwa homologacji i instrukcji obsługi alkomatu, a także skrupulatne przesłuchanie policjanta dokonującego pomiaru stężenia alkoholu utwierdziły obrońcę w przekonaniu, że badanie alkomatem zostało wykonane nieprawidłowo, a przez to wyniki pomiarów stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu są niewiarygodne.

W konsekwencji Sąd uniewinnił klienta od prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu.